V petek, 27. septembra 2024, je v edinstvenem naravnem okolju Zeliščarskega centra JV Slovenije potekal osrednji slovenski dogodek ob svetovnem dnevu turizma, ki je letos nosil temo "Turizem in mir".
Prireditev, ki je potekala v središču narave, ob prvi slovenski gozdni knjižnici, je s svojo izjemno lokacijo in vsebinsko bogatostjo pritegnila številne obiskovalce ter ponudila priložnost za povezovanje generacij skozi branje in trajnostni turizem.
Jože Kapler, župan Občine Škocjan, je kot predstavnik gostitelja v imenu lokalne skupnosti pozdravil zbrane in poudaril pomen sodelovanja pri trajnostnih projektih, kot je gozdna knjižnica, ki povezuje turizem, kulturo in naravo.
Dogodek je s svojo prisotnostjo in nagovorom počastil tudi Rado Kostrevc, generalni direktor Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. V svojem govoru je posebej izpostavil pomen bralne pismenosti za mlade ter poudaril, kako pomembno je, da otroci že v zgodnjih letih vzpostavijo stik z naravo.
Jože Prah, pobudnik in koordinator dogodka, je v nagovoru poudaril, kako pomembno je sodelovanje med različnimi ustanovami in organizacijami za širjenje zavesti o trajnostnem turizmu in branju v naravi. Dogodek je namreč povezal več kot 50 različnih organizatorjev po Sloveniji in tudi v tujini, kjer so istočasno potekali dogodki z branjem v gozdnih prostorih. Izrazil je ponos nad tem, da je branje v naravi postalo tako pomemben del kulturnega in turističnega utripa ter povabil zbrane k nadaljnjemu spodbujanju trajnostnih in naravi prijaznih praks.
Jože Mori, ki je nagovoril zbrane v imenu Zavoda za gozdove Slovenije, je izpostavil pomembno vlogo narave in trajnostnega gospodarjenja z gozdovi pri ohranjanju naravne dediščine. Prav tako je pohvalil projekt gozdnih knjižnic, ki obiskovalcem omogočajo novo, poglobljeno doživljanje narave skozi branje.
Dr. Nataša Potočnik, direktorica Andragoškega centra Slovenije, je med svojim govorom poudarila pomen medgeneracijskega branja kot oblike povezovanja generacij in ohranjanja pismenosti. Izpostavila je, kako branje v naravi ni le vir znanja, ampak tudi način sprostitve in osebnega umirjanja.
Dr. Nike Krajnc, direktorica Gozdarskega inštituta Slovenije, je opozorila na ključni pomen trajnostnega turizma za ohranjanje naravnih bogastev. Gozd ni le prostor za sprostitev, temveč tudi simbol miru in harmonije, kar poudarja tudi letošnja tema svetovnega dneva turizma.
V imenu Turistične zveze Slovenije je zbrane nagovoril njen predsednik Dominik S. Černjak, ki je poudaril, da mora biti turizem veliko več kot le gospodarska dejavnost – mora biti mreža miru in kulturnega razumevanja, ki skozi trajnostne prakse prispeva k bolj povezani in ozaveščeni družbi.
Dogodek je bil popestren z odlično izvedenim kulturnim programom, ki so ga pripravili učenci OŠ Frana Metelka Škocjan. Glasbeniki Jurij Lekše na harmoniki, Ožbej Železnik na kitari in Bor Hočevar na citrah so s svojim igranjem ustvarili prijetno vzdušje, ki je še bolj poudarilo povezanost med naravo in kulturo. Ob njih so nastopile tudi mlade recitatorke Nika Zajšek, Neža Pungerčar in Tisa Hočevar, ki so skozi recital prinesle izjemno globino dogodku.
Zbrane je s svojimi avtorskimi pesmimi navdušila tudi Ema Medved, ki je recitirala svoji deli "V italijanskem mestu približno 120 km jugovzhodno od Ancone" in "Kozarec s kumaricami". Njene pesmi so s svojo izrazno močjo dodatno poudarile pomen umetnosti kot sredstva za razmislek in notranji mir.
Po zaključku uradnega dela je sledila prijetna pogostitev z dobrotami iz lokalnega okolja, ki so jih pripravile članice Društva podeželskih žena Škocjan. Obiskovalci so se v sproščenem vzdušju pogovarjali o pomenu branja, ohranjanju narave in trajnostnem turizmu.
Dogodek ob svetovnem dnevu turizma v Zeliščarskem centru JV Slovenije je skozi bogat kulturni program in navdihujoče govore ponovno pokazal, kako pomembno je povezovanje narave, turizma in kulture. Gozdna knjižnica v Zeliščarskem centru JV Slovenije v Zagradu pri Škocjanu v osrčju Dolenjske je simbol tega sodelovanja in ponuja prostor za branje, premišljevanje in uživanje v miru narave, kar še dodatno utrjuje zavedanje o pomenu trajnostnega razvoja ter ohranjanju naravne in kulturne dediščine za prihodnje generacije.
Rok Petančič
Občina Škocjan